10 dolog, amit tehetsz a mentális egészségedért

Személyiségfejlesztés, , , , ,

A mentális egészség ma kulcsfontosságú, hiszen az élet nagyon könnyen taposómalommá válhat, és ebben nagyon nehéz ellenálló maradni, vagyis reziliensnek. A két fogalom tehát szorosan összefügg, elválaszthatatlanok egymástól. A mentális egészségünk nagymértékben függ attól, hogy tartunk az önismeretben. Hoztam neked ma 10 dolgot, amelytől egészségesebbek lehetnek a hétköznapjaid!

1. Napirend készítése

Az, hogy az egyes napszakokban mit csinálunk, az egyrészről szervezési kérdés, másrészről érzelemszabályozás is. Hiszen rettentőten fárasztó, amikor ad-hoc tesszük a dolgunkat, és nincs benne rendszer és kiszámíthatóság. A halogatás pedig csak elmélyíti a problémákat, ahelyett, hogy megoldaná. Nagyon fontos az is, hogy a sürgős dolgokat már a nap elején elvégezd, a fontos dolgokra pedig több időt szánj.

2. Lefekvés előtti eszközhasználat korlátozása

A képernyőből áradó kékfény folyamatos ébrenlétre készteti az idegrendszerünket, ezért fontos a pihentség elérése érdekében, hogy lefekvés előtt 1 órával már korlátozzuk az okoseszközök használatát. Kutatások bizonyítják, hogy a hosszú ébrenlét, a kialvatlanság feszültté, idegessé, szétszórttá teheti az embert, amely hosszútávon nem fenntartható. Emiatt fontos, hogy az okoseszközöket már lefekvés előtt minél kevesebbet használjuk vagy tegyük le, és készítsük magunkat arra, hogy most aludni fogunk.

3. Határok meghúzása

A munkában, a kapcsolatokban is egyaránt fontos, hogy miből mennyit engedünk be az életünkbe, a személyes terünkbe. Ha valakiről érezzük, hogy bántalmazóan hat ránk, akkor érdemes ránézni, hogy miért fontos, hogy még az életünkben tartsuk őt. Vagy hogy a munkahelyünkön mennyi az a feladat, amelyet adnak – és kötelezően meg kell csinálni -, és mennyi az, amelyet „bevonzunk”, vagyis tudattalanul is megszerezzük, mert azt gondoljuk, jobban meg tudjuk csinálni, mint más, vagy milyen nyereségünk van abból, ha egy csomó feladatot magunkra vállalunk.

4. Napi 10 perc csend

Amikor nem használunk okoseszközt, amikor nincs körülöttünk senki. Érdemes napközben beiktatni ilyet, de amikor hazaérünk este, akkor is érdemes erre időt fordítani, még akkor is, ha kitolódik emiatt a lefekvés. Az agynak szüksége van arra, hogy feldolgozza a napi többszázezer bejövő impulzust és információt.

5. Odafigyelni az érzéseinkre

Kapcsolódik az előzöhöz. Ha ugyanis egy kisebb baleset, egy rövid szóváltás, egy tévedés stb. okozta érzésekre nem figyelünk oda, könnyen lehet, hogy azt vesszük észre, ingerültek vagyunk, csak nem tudjuk, miért.

6. A nehézségek mellé odatenni a jó dolgokat

Érdemes listázni, hogy a mai napon mi volt, ami nehézséget okozott, fizikait és érzelmit egyaránt. Ezekről beszélgetni a párunkkal, valamely családtagunkkal, barátainkkal, esetleg munkatársainkkal. Aztán tegyük mellé azt is, ami miatt hálásak vagyunk. A stressz-szintünk ettől ugyanis nagymértékben tud csökkeni.

7. Egyszerre csak egyet

Tudom, hogy a mai világban elengedhetetlen a párhuzamos gondolkodás, a feladatok egymás melletti és gyors végzése, ugyanakkor ez mélységesen leszívja az agyunkat, és olyan, mintha egy bányában dolgoztunk volna 8 órát. Érdemes sorrendet felállítani a feladatok és tevékenységek között, és ne hagyjuk, hogy egyszerre ketten is beszéljenek hozzánk. Ez persze kapcsolódik a napirend és a határok meghúzása pontokhoz is.

8. Olvasni nem telefonról, hanem könyvből

Vagy ebook olvasóból olyan dolgokat, amelyek feltöltenek, és fejlesztik a képzelőerőnket. Olvashatunk önismereti könyvet (olyat, ami népszerű és szakmailag elfogadott) vagy regényeket. A képzeletünk sokkal gazdagabb, mintha filmet néznénk. Azért érdemes könyvből olvasni, mert a könyv csak az olvasásról szól, és nem csörög, nem vibrál, semmilyen jelzést nem ad.

9. Szakembert keresni, ha valami nem ok

Van egy pont az életünkben, amikor már nem tudunk egyedül megbirkózni a problémáinkkal, így kénytelenek vagyunk szakemberhez fordulni. Érdemes mentálhigiénés szakembernél kezdeni, aki már tud támpontot adni, ha erősebb segítség kell. Ugyanakkor már az is nagy segítség, ha meghallgat, rálát külső személyként a helyzetünkre és segít irányokat találni, merre induljunk el. A mentálhigiénés szolgáltatásomról itt olvashatsz bővebben.

10. Önképzés

A lelki ellenállóképességünket azáltal is tudjuk növelni, hogy eljárunk különböző tréningekre, továbbképzésekre, önismereti csoportokba, ahol szempontokat adhatnak arra, hogy hogyan kezeljünk egy-egy konfliktust, vagy hogyan húzzuk meg a határainkat. Az aktuális őszi-téli workshopjaimról itt olvashatsz bővebben.

Ha össze kellene foglalnom egy szóval, mi a mentális egészség, akkor azt tudnám neked mondani, hogy határhúzás, amelyben segítek neked, ha úgy érzed, elakadtál az életben! Ünnepeld ezt a napot, és ünnepeld magad! És tartsd észben, hogy a mentális egészség napja mindennap van!

Tartsuk a kapcsolatot!

Szeretnélek tájékoztatni a legfrissebb hírekről és ajánlatokról

This field is required.

Nincs levélszemét küldés! További információért olvassuk el adatvédelmi szabályzatot.

Olvasd el ezeket is!