Mit rejtenek a szorongásaink?
A szorongásaink olyanok, mint az álarcok. Eléggé félelmetesek, mert nem lehet tudni, hogy mit takarnak. Márpedig úgy nem lehet kezelni, hogy fogalmunk sincs, mit kezeljünk. Ebben a bejegyzésben fellebbentjük a fátylat. És a fátyol jó szó, mert homályos. Mintha nem tudnánk, hogy néz ki a mennyasszony arca, és csak az esküvő alkalmával ismerhetjük meg. Na, jó, ez egy erős hasonlat…
Szerepek a diszfunkcionális családban 2.
Folytatom a múlt héten elkezdett blogbejegyzést, mely arról szólt, hogy milyen szerepeket vesznek fel a diszfunkcionális családban felnőtt gyerekek. Ezekkel a szerepekkel az a legnagyobb probléma, hogy később sem tudnak kilépni belőlük, vagyis fixálódnak. Egyszer egy ismerősömnek azt mondtam kezdő mentálhigiénés koromban, hogy nem kell örökké cipelnie a terheit (szerepeit). Ő azt válaszolta, hogy ezt nagyon nehéz letennie. Ma már…
Szerepek a diszfunkcionális családban 1.
A szerepek a diszfunkcionális családban azért fontosak, mert az élet szerepek szerint rendeződik. Ugyanakkor fontos az is, hogy ezek a szerepek nem mindig hatnak egészségesen a későbbi életünkre. Szóval szerepeket játszunk egész életünkben, de ez akkor oké, ha a szerepeket tudjuk váltogatni, rugalmasan kezelni, képesek vagyunk adekvát módon viselkedni (helyzetnek megfelelően), és nem mindig ugyanazokat a szerepeket "sütjük el" a…
Honnan tudod, hogy parentifikált vagy?
Szerintem még senki nem állított meg az utcán azzal a kérdéssel, hogy: Szia, honnan tudod, hogy parentifikált vagy? És tudod, miért? Mert még nem terjedt el annyira a köztudatban ez a jelenség, pedig amióta szenvedélybeteg (vagy diszfunkcionális) családok léteznek, azóta vannak parentifikált gyerekek is, akik felnőttkorukban is viselik magukon ezeket a jegyeket. De kik a parentifikáltak, és honnan tudod meg,…
Hogyan fejleszthető a mentalizáció?
A mentalizáció az a tulajdonságunk, amellyel meg tudjuk mondani, és meg tudjuk érteni, hogy a másik mit miért csinál. Erről már itt is írtam. Ez a készség velünk együtt fejlődik, ezért is hívom készségnek. Azt látom, hogy a mentalizáció készségével azonban nagyon sokan küzdenek. Mitől fejlődik a mentalizáció? A mentalizációs készségünk velünk együtt fejlődik, mégpedig azáltal, hogy a szüleink kisgyermekkorban…
Nagy az Isten állatkertje - hogyan viseld el embertársaidat? 2. rész
Nagy az Isten állatkertje. Erről szól az Akela együttes dala is, érdemes elolvasni a dalszöveget. És egyre nagyobb - bocsánat, hogy ezt írom -, mert egyre inkább azt látom, hogy a mentális problémák elhatalmasodnak az embereken, de van kiút. Van segítség. Használjuk. Azért hozzáteszem, hogy bár nagy, sokan vannak benn, és akárhogy is nézzük, az Isten állatkertjében vannak, ami szerintem…
Nagy az Isten állatkertje - avagy hogyan viseld el embertársaidat? 1. rész
Adott az ismert közmondás: " Nagy az Isten állatkertje, csak az a bizonyos léc túl alacsonyan van". Az, hogy kikkel vesszük körül magunkat, kiket engedünk be az életünkbe, nagyrészt rajtunk múlik, de például a szüleinket és a családtagjainkat nem válogathatjuk meg, vagyis hozott anyagból dolgozunk. De akiket meg tudunk, nyilván valamilyen mérce vagy erkölcsi rendszer szerint szűrünk. Bár, ahogy a…
Az önbecsülés alaptípusai
Az önbecsülés egy olyan "műfaj", amelyet egy életen át kell tanulni. Elég sokat írok róla mostanában, mert hiszem, hogy ha ez helyreáll bennünk, akkor sokkal jobban tudjuk érvényesíteni érdekeinket, vagy legalábbis megvan az az érzetünk, hogy megtettünk mindent, ami tőlünk telhet. Sokan foglalkoznak vele, én Pál Feri és Maarit Johnson rendszerét használom ennek a fogalomnak a körülírására. Az erről szóló…
Az önreflexió és hiányának következményei
Sokan élik úgy az életüket, hogy nagyon alacsony az önreflexiójuk, vagyis kevésbé gyakorolnak önkritikát. Ez általában boldogtalansághoz vezet, hiszen az önreflexió nélküli fél gyakran hibáztat másokat, a saját felelősségét tompítja, és másoktól várja a megoldásokat. Ez a magatartás leginkább a kis- és nagykamasz időszakra jellemző, éppen ezért fontos tényszerű visszajelzéseket adni a gyereknek ebben a korszakban, mert ha azt erősítjük…
Külső elvárások, belső önbecsülés
Lehet-e egyensúlyban a külső elvárás és a belső önbecsülés? Lehet-e az embernek elvárásai magával szemben? Mit kezdjünk azzal, ha nem tudjuk, mit várjunk el magunktól? Már érintettük a témát, de nem lehet eleget beszélni róla. Ez ugyanis a boldog élet kulcsa, hogy képes vagyok saját magamat szerethetőnek gondolni akkor is, ha mások szerint nem vagyok az. Külső önbecsülés, belső önbecsülés…