Ki a jó példakép? Van-e ilyen? Miért fontos? Fontos-e egyáltalán? Azt gondolom, hogy bármelyik életszakaszban izgalmas kérdés ez, hiszen mindenki másképp él meg dolgokat, más szempontok szerint mérlegel és ad válaszokat az élet kérdéseire. A példaképek azért fontosak, mert ezekre a kérdésekre sajátságos válaszokat adnak.
Példakép/piedesztál
Amikor a kiskamaszok példaképeket választanak, általában szuperhősökre esik a választásuk. Ők sokszor emberfeletti erővel bírnak, vagy könnyedén vesznek olyan akadályokat, amelyeket a hétköznapi ember nagy érzelmi megterhelés árán tesz meg. Ezek miatt a tulajdonságok miatt tinédzserek piedesztálra emelik őket. Ugyanígy tesznek egy edzővel, vagy tanárral, bármilyen tekintélyszeméllyel, illetve a velük azonos nemű szülővel is, vagy családtaggal, család barátjával. A gond ott van, amikor ez a példakép olyat tesz vagy mond, amellyel megbotránkoztat, de legalábbis ellenszenvessé válik. Ilyenkor sajnos sérülhet a kötődés, és a nemi szerepek megkérdőjeleződnek.
Ki a „jó” példakép?
Fontos kérdés, hogy mi alapján választunk magunknak példaképet, és egyébként az is fontos, hogy miért. Az embernek vannak vágyai, amelyeket szeretne elérni. Az olvasó embernek azért könnyebb, mert találkozott már annyi szereplővel az olvasmányai során, amelyekből bőven tud válogatni. Az a jó példakép, amely valamilyen kérdésre választ tud adni: például hogyan győzzem le az ellenfeleimet, hogyan hódítsam meg valakinek a szívét, hogyan oldjak meg problémás helyzeteket. A kérdéseket pedig napestig lehetne sorolni. Felnőtt korban sem rossz dolog, ha példaképeink vannak, de egy valamit azért nem szabad elfelejteni: egy példaképet sem lehet egy az egyben adaptálni. Mindegyikből van valami, ami beépíthető. Máskülönben meg teljes csalódás, ha nem tudunk olyanok lenni, mint a kiválasztottunk. És ez nem bonyolult: az ő világában az a viselkedés működik, neki más az élettörténete, ami miatt ilyen lett, más minták voltak az életében.
Tehát egy az egyben lemásolni valakit lehetetlen, vagy ha igen, sokáig nem tart, mert minden ember egyedi, és nem képes egyik pillanatról a másikra levetkőzni a régi szokásokat, viselkedéseket. És nem is lehet.
Mi a jó hozzáállás a példaképekhez?
Gyermekként azt gondoltuk, hogy a példaképeink tökéletesek, ezért is akartuk őket „lemásolni”. Aztán történt valami, ami miatt már nem volt szimpatikus, vagy kiderült róla valami… Ilyenkor összetörik a kép, az ideál, amelyet elképzeltünk róluk. Mégis akkor miért fontosak a példaképek? Mert mindegyiknek van „jó” és „rossz ” tulajdonsága, de egy vagy két dolog kiemelkedik az életükből. Egy-egy tulajdonság nagyon hamar kialakítja a vonzalmat. Ezért fontos, hogy a példaképeink tulajdonságait nézzük, vagyis mi az, ami hiányzik belőlünk, és azt megnézni, hogyan illeszthető bele a saját személyiségünkbe. Borzasztóan fontos tehát, hogy mindegyik példaképünkből, annyit vigyünk el, amennyi beépíthető a számunkra.
Hogy vagy a példaképeiddel? Volt már, hogy csalódtál bennük? Gyere, beszéljünk róla!