szenvedélybetegség

A halottaink öröksége 3.

Segítő beszélgetés, Személyiségfejlesztés

A szenvedélybeteg halottaink öröksége teher és egyben áldás is. Ez a harmadik és egyben utolsó része annak az első két bejegyzésnek, amelyeket itt és itt olvashatsz el. Sok szörnyűség történhet velünk, egy dolgot azonban nem szabad elfelejtünk: itt vagyunk magunknak. Ez bármennyire is furán hangzik, de nem vagyunk egyedül. Vagyis képesek vagyunk a dolgokat helyére tenni az életünkben, és erőt meríteni a megoldási stratégiáinkból, amelyek eddig működtek, de most újakat kell kialakítanunk, mert a régiek már nem szolgálnak bennünket. De nézzük, mi mindent tanultunk még a nehéz helyzetekből, amelyeket adott esetben elhunyt hozzátartozóinktól kaptunk.

A halottaink által elszenvedett fájdalmak erősségekké kovácsolása

Érzékenység

A szenvedélybeteg családban felnőtt emberek fokozottan érzékények mások lelkiállapotaira, hiszen folyton készenlétben kellett lenniük a szenvedélybeteg és kétségbeesett szülők miatt. Vagyis a tükörneuronjaik túlfejlettek. Ezért könnyebb nekik olyan csoportokkal vagy egyénekkel dolgozni, akik deviáns viselkedést folytatnak. Ez egyúttal fárasztó is, és a parentifikált felnőtt segítők hamarabb ki tudnak égni, mint mások. Állandóan kifelé vinni a fókuszt, borzasztóan megterhelő.

Menedzser-képességek

A szervezés átszövi a diszfunkcionális családban felnőttek életét. Mindig történhet valami, úgyhogy gyorsnak sé rugalmasnak kell lenniük. Azonnal reagálás, kreativitás, ezek mind életük része. Ezért működnek jól különböző szervezetekben, mert nem (feltétlenül) lehet őket kihozni a sodrukból.

Hangulat-szakértők

Ahogy már korábban írtam, remekül rá tudnak hangolódni egyénekre és csoportokra, tudják, mitől lesz az ember vagy egy baráti társaság boldog és elégedett. Remek a humoruk, amelyet olyan helyzetekben is be tudnak vetni, amelyekben más már valószínűleg sírna. Nekik ez egy túlélési stratégia, csupán azt kell megtanulniuk, mikor és hol használhatják jól ezt és a többi képességet.

Most, hogy végigolvastad mindhárom bejegyzést, elkezdhetsz azon gondolkodni, hogy hol vagy érintett. Amennyiben segítségre van szükséged, keress bizalommal!

A három blogbejegyzés szakirodalmi forrása: Waltraut Barnowski-Geiser: Apa, anya, pia. Hogyan találják meg a szenvedélybeteg szülők felnőtt gyerekei a MÉGIS boldogságot. Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2020.

Tartsuk a kapcsolatot!

Szeretnélek tájékoztatni a legfrissebb hírekről és ajánlatokról

This field is required.

Nincs levélszemét küldés! További információért olvassuk el adatvédelmi szabályzatot.

Olvasd el ezeket is!